مجله سلامت پزشکی

سرماخوردگی و راه های درمان آن را بشناسید

ows 157866369665920

سرماخوردگی و راه های درمان آن را بشناسید

سرماخوردگی یک عفونت ویروسی بینی و گلو شما (دستگاه تنفسی فوقانی) است. بسیاری از انواع ویروس ها می توانند باعث سرماخوردگی شوند.کودکان کمتر از ۶ سال در معرض خطر سرماخوردگی قرار دارند ، اما بزرگسالان سالم همچنین می توانند انتظار داشته باشند سالانه دو یا سه سرماخوردگی داشته باشند.

علائم

علائم سرماخوردگی معمولاً یک تا سه روز پس از قرار گرفتن در معرض ویروس سرماخوردگی ظاهر می شود. علائم و نشانه هایی که ممکن است در افراد مختلف متفاوت باشد شامل موارد زیر است:

   آبریزش یا آبریزش بینی
گلو درد
سرفه کردن
تراکم، شلوغی
درد کمی بدن یا سردرد خفیف
عطسه
تب کم درجه
عموما احساس ناخوشایند (ضعف)

ترشحات از بینی شما ممکن است ضخیم تر و به رنگ زرد یا سبز باشد زیرا سرماخوردگی مسیر خود را طی می کند. این نشانه عفونت باکتریایی نیست.

علل

ویروس سرماخوردگی از طریق دهان ، چشم ها یا بینی شما وارد بدن شما می شود. وقتی شخصی که مبتلا به سرفه ، عطسه یا صحبت است ، ویروس می تواند از طریق قطرات هوا پخش شود.

همچنین با تماس دست به دست با شخصی که سرماخوردگی دارد یا با به اشتراک گذاشتن اشیای آلوده مانند وسایل ، حوله ، اسباب بازی یا تلفن پخش می شود. اگر بعد از چنین تماس یا قرار گرفتن در معرض چشم ، بینی یا دهان خود را لمس کنید ، به احتمال زیاد دچار سرماخوردگی خواهید شد.

این عوامل می توانند شانس سرماخوردگی را افزایش دهند:

 سن: کودکان کمتر از ۶ سال بیشتر در معرض خطر سرماخوردگی هستند .

 سیستم ایمنی ضعیف: ابتلا به یک بیماری مزمن با سیستم ایمنی بدن ضعیف خطر  ابتلا شما را افزایش می دهد.

 زمان سال: هم کودکان و هم بزرگسالان مستعد ابتلا به سرماخوردگی در پاییز و زمستان هستند ، اما شما می توانید در هر زمان سرما بخورید.

  سیگار کشیدن: اگر در معرض دود سیگار هستید ، احتمال ابتلا به سرماخوردگی و سرماخوردگی شدید بیشتر است.

جلوگیری

هیچ واکسنی برای سرماخوردگی وجود ندارد ، اما می توانید اقدامات احتیاطی را برای کاهش سرعت ویروس های سرماخوردگی انجام دهید:

دستان خود را بشویید. دستان خود را به طور کامل و اغلب با آب و صابون تمیز کنید و اهمیت شستشوی دست را به فرزندان خود یاد دهید. اگر صابون و آب در دسترس نیست ، از ضد عفونی کننده دست الکل استفاده کنید.

وسایل خود را ضد عفونی کنید. میزهای آشپزخانه و حمام را با مواد ضد عفونی تمیز کنید ، مخصوصاً وقتی فردی در خانواده شما سرماخوردگی دارد. اسباب بازی های کودکان را بطور دوره ای بشویید.

لیوان یا ظروف آشامیدنی را با سایر اعضای خانواده به اشتراک نگذارید.

 

 

 

شما می توانید از بقیه بخش های مجله سلامت پزشکی و یا فروشگاه سلامت پزشکی دیدن فرمایید .

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *