خرید آگاهانه

چرا دستگاه بخور در فصل سرما برای هر خانه واجب است؟! (+ برای خرید یه دستگاه خوب به چه چیزهایی باید توجه کرد؟)

چرا دستگاه بخور در فصل سرما برای هر خانه واجب است؟! (+ برای خرید یه دستگاه خوب به چه چیزهایی باید توجه کرد؟)

با شروع فصل سرما ، هوا به تدریج رطوبت خود را از دست می دهد که این امر باعث می شود مجاری تنفس خشک شوند و تنفس دچار مشکل شود . و همین طور پوست دست و صورت هم خشک شوند . در گذشته برای حل این موضوع روی بخاری و یا قسمت گرم منزل ظرف آب قرار می دادند تا با بخار شدن آب ، رطوبت هوای اتاق تأمین شود . در بعضی از خانه ها هم دستگاه بخور گرم روشن می کردند که هم مصرف برق بالایی داشت و هم اگر آب مخزن آن تمام میشد و شما متوجه نمی شدید دستگاه میسوخت . و همین طور بخار آب به دلیل داشتن دمای زیاد باعث سوختگی افراد خانه بخصوص کودکان می شد .
با گذشت زمان علم پزشکی به این نتیجه رسید که وجود متداوم بخار گرم داخل اتاق ها باعث بیشتر شدن بیماری های تنفسی می شوند و نباید از آن ها استفاده کرد . به مرور زمان دستگاه بخور سرد وارد بازار شدن که بسیار مورد استقبال پزشکان و مردم قرار گرفت . روش کار دستگاه بخور سرد از طریق امواج اولترا سونیک یا فرا صوت می باشد که آب را به ذرات بسیار ریز تبدیل می کند .
دستگاه بخور سرد هم توانایی ایجاد رطوبت برای محیط و هم از طریق یون منفی و ازن توانایی به حداقل رساندن گرد و غبار و عوامل بیماری زا تنفسی را دارد و مشکلات بخور گرم را ندارد . درضمن استفاده از بخور سرد باعث کاهش ابتلا به بیماری های تنفسی از جمله سرماخوردگی ، آنفلوآنزا ، آسم ، سل و … می شود .
استفاده از دستگاه بخور سرد برای نوزادان بسیار کاربردی است و پزشکان به شدت توصیه می کنند . که هم باعث کاهش بیماری هایی چون سرما خوردگی می شود و هم تنفس راحتی را برای کودکان فراهم می کند و از گرفتگی بینی در آن ها یا تنفس با صدا و خِس خِس سینه جلو گیری می کند .

یون منفی : یک ذره بار دار است که مانند آهن ربا ، ذرات گرد و غبار و عوامل بیماری زا تنفسی را به هم می چسباند و سنگین می شوند و به قسمت های پایین ( سطح زمین ) اتاق می روند و از دسترس تنفس ما دور می شوند .

ازن : این تکنولوژی در خیلی از برند ها دیده نمی شود ولی در کل کار آن از بین بردن میکروب ها می باشد .

معیار های مناسب برای خرید بهتر :

 • دستگاه بخور حتما تولید بخار سرد کند .

 • خروجی بخار مناسب داشته باشد و توانایی مرطوب کردن محیط مد نظر شما را داشته باشد .

 • ژنراتور تولید یون منفی داشته باشد ( کاربرد و دلایل بالا ذکر شده است )

 • اگر قفل مخزن داشته باشد از مزیت های آن دستگاه است .

 • توانایی تنظیم میزان رطوبت محیط را داشته باشد .

 • از برند های معتبر تجهیزات پزشکی همچون امسیگ ، امپریال ، آکیومد ، بیورر و … باشد . (بعضی از برند ها محصولات گسترده ای دارند ولی تا بحال خرابی های متعددی از دستگاه های بخور آن دیده شده است که به شما خرید آن را پیشنهاد نمی کنیم حتی با وجود داشتن یکسری آپشن ها )

 • دارای گارانتی معتبر باشد .

 • از فروشگاه های معتبر و تخصصی خریداری شود . (هر فروشگاهی که تعدادی دستگاه بخور سرد برای فروش دارد حتما نباید علم و دانش مناسبی برای این محصول باشد )

 • مسلما دستگاه های تک کاره بهتر از دو کاره یعنی سرد و گرم هستند . زیرا دستگاه بخور سرد و گرم ، توانایی ایجاد بخار ۱۰۰ درجه را ندارد و فقط بخار ولرم به شما می دهد و معمولا عمر این دستگاه ها کمتر از تک کاره یعنی بخور سرد می باشد .

 • دستگاه هایی که دارای فیلتر آب هستند طول عمر بیشتری دارند .

 • بقیه موارد مانند زیبایی و نور و لمسی بودن و تایمر و … مزیت هستند ولی نباید اجازه بدهید که شما را از خرید یک دستگاه عالی دور کند .

به سلامتیت اهمیت بده

خرید آگاهانه یعنی سلامت پزشکی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *