مجله سلامت پزشکی

حملات قلبی چیست و چه می کند ؟

10 07 2012 10 23 24 AM

همه ی حملات قلبی موجب درد قفسه سینه و عرق ریزی زیاد نمی شوند . بعضی از حملات ممکن است به آرامی عمل کنند و علامتی نداشته باشند .
در برخی موارد بیماران علامت هایی دارند که احساس می کنند لازم نیست به پزشک مراجعه کنند این علائم شامل درد خفیف در قفسه سینه ، حالت تهوع ، استفراغ ، خستگی بی دلیل ، سوزش سر دل .

برای افراد جوان تر و سالم تر احتمال این حملات قلبی بسیار کم تر است . اما اگر سن بالای ۴۰ یا ۵۰ سال دارید و سابقه بیماری قلبی در خانواده دارید و دارای فاکتور هایی مانند چاقی ، فشارخون بالا ، دیابت و یا سیگار کشیدن هستید باید در صورت مشاهده علائم که بیشتر از ۲۰ دقیقه به طول انجامد باید در اسرع وقت به پزشک مراجعه کنید .

حتی اگر علامتی هم ندارید خوب است که برای چکاپ سالیانه به پزشک مراجعه کنید .

درجات مختلفی از حملات قلبی وجود دارد و قرار نیست همه آن ها به مرگ منجر شود با این حال بیمارانی که یک بار تجربه حمله قلبی را داشته اند بیشتر در معرض حمله قلبی دوم هستند .

این عارضه با دیابت ، مشکلات فشار خون ، چاقی و کلسترول بالا در ارتباط مستقیم است .

مردان در معرض خطر بیشتری نسبت به زنان هستند .

سوزش سر دل و مشکلات دستگاه گوارش :

سوزش سر دل یک اختلال گوارشی است که می تواند ناشی از ریفلاکس معده به مری باشد . این عارضه به طور معمول در کسانی که بلافاصله بعد از صرف غذا دراز می کشند اتفاق می افتد .البته سوزش سر دل همراه با درد شدید در قفسه سینه می تواند نشان دهنده خطر حمله قلبی باشد .

درد در قسمت چپ بدن : این یکی از علائم کلاسیک حمله قلبی است . یک فرد ممکن است درد در قسمت چپ بدن را تجربه کند ولی آن را با درد عضلانی اشتباه بگیرد . بنابراین در صورتی که درد در قسمت چپ به خصوص دست چپ را حس کرد احتمال قوی برای حمله قلبی است .

خستگی سریع :

در صورتی که فرد خیلی زود احساس خستگی کند ممکن است در معرض خطر حمله برقی باشد . سعی کنید نوع خستگی خود را بررسی کنید که ناشی از فعالیت روزمره مانند راه رفتن ، بالا رفتن از پله ، دویدن و …و یا اینکه خود به خود ایجاد شده است . این تجزیه و تحلیل به کاهش شانس ابتلا به حمله ی قلبی را درصورتی که در معرض خطر باشید کمک می کند .

سرفه غیر قابل توقف :

این یکی از نشانه های متداول حمله قلبی است . علائم عمومی حمله قلبی مرتبط با سرفه شامل مخاط سفید مایل به صورتی است که در نتیجه نشت خون در ریه ها بروز کرده است .

سرگیجه :

نرسیدن خون کافی به قلب یعنی ترسیدن اکسیژن کافی به قلب که این امر باعث کمبود نفس و سرگیجه می شود . این سرگیجه اغلب با درد قفسه سینه و نفس نفس زدن همراه است .

ضربان قلب :

یک ضربان پایدار نشانه ای از قلب سالم است . اما ضربان قلب بدون دلیل می تواند نشانه ای از خطر حمله قلبی باشد . در این مواقع احساسی که به فرد دست می دهد این است که گویی با سرعت دویده است .

 

شما می توانید از بقیه بخش های مجله سلامت پزشکی و یا فروشگاه سلامت پزشکی دیدن فرمایید .

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *